Jan Paweł II przyjął najnowszy tom «Prawdziwego Życia w Bogu»
10 lutego 1998 roku wraz z dwojgiem przyjaciół, Anu i Abhai George, pochodzącymi z Kerala (Indie), a obecnie mieszkającymi w Danii, miałem zaszczyt uczestniczyć we Mszy św. w prywatnej kaplicy Papieża.
10 kapłanów koncelebrowało wraz z Ojcem Świętym, a osób świeckich było w sumie 23. Po Mszy św. pięknej i skromnej, Ojciec Święty przyjął nas w sali audiencyjnej, rozdzielając różańce i błogosławiąc każdego z nas. Pięć osób przyniosło dary. Ja miałem ze sobą 10 dodatek do francuskiego wydania „Prawdziwego Życia w Bogu”.[1] Przed kilkoma miesiącami Vassula zadedykowała go Ojcu Świętemu i powierzyła mi tę książkę. Na pierwszej stronie napisała:
„Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Niech Bóg błogosławi i chroni Waszą Świątobliwość, Vassula”.
Kiedy podszedł do mnie, trzymałem tę książkę w ręce. Po przyjęciu różańca i ucałowaniu ręki Papieża, powiedziałem po niemiecku: „Przywiozłem dla Ojca Świętego bardzo ważną książkę. To jest książka Vassuli”. Z zaciekawieniem Ojciec Święty odpowiedział: „Ach! Vassula!” Ks. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Ojca Świętego (mianowany biskupem na 3 dni przed tą audiencją), też powiedział z zainteresowaniem: „Vassula!” Obydwaj znali ją. Powiedziałem więc: „Ona zadedykowała dla Ojca Świętego tę książkę”.
Papież spojrzał ze szczerym zainteresowaniem do książki, po czym rzekł do mnie po niemiecku: „Niech Bóg ją błogosławi!” Uczynił znak krzyża nad książką, po czym oddał ją J. E. Mietec, który odbiera prezenty przyniesione Papieżowi. Zanim podszedł do następnej osoby zdążyłem mu jeszcze powiedzieć: „Wiele modlimy się za Waszą Świątobliwość!” Odpowiedział mi: „Dziękuję!”
Niels Christian Hvidt
Prof. Niels Christian Hvidt to duński teolog, długoletni wykładowca na Uniwersytecie Gregorianum. Towarzysząc Vassuli w podróży do USA w 1998 wyznał – w czasie jednego ze spotkań, przedstawiając osobę i misję Vassuli zgromadzonym – że „Prawdziwe Życie w Bogu”, doprowadziło go do zażyłości z Bogiem, której zawsze pragnął. Orędzia przekazane ludziom za pośrednictwem Vassuli doprowadziły go do nawrócenia na katolicyzm w 1990. Także te orędzia skłoniły go rozpoczęcia studiów teologicznych i do napisania pracy licencjackiej z teologii mistycznej.[2] Za tę pracę otrzymał złoty medal od Królowej Danii. Najważniejsze zaś – jak powiedział – jest to, że te potężne orędzia udzieliły mu mocy i wszelkiego niezbędnego pokarmu, żeby iść wytrwale drogą katolicyzmu. W Danii jest to droga dla samotników: katolicy stanowią mniejszość.
*
[1] Odpowiadający 10 tomowi w j. polskim. (Przyp. tłum.)
[2] Na wielu uczelniach teologicznych licencjat jest stopniem pośrednim pomiędzy magisterium a doktoratem. (Przyp. tłum.)