Arcybiskup Seraphim - Prawosławny Patriarcha Johannesburga i Pretorii (RPA)

Fragment pochodzi z kościelnego biuletynu Arcybiskupa Johannesburga i Pretorii.

Vassula przybliża nas do Boga

Vassula prowadziła typowe życie społeczne z jego zwykłymi codziennymi troskami aż do dnia, w którym, w niecodzienny i tajemniczy sposób, usłyszała słodki i nieznajomy głos, który w rzeczywistości stanowił wezwanie do misji – dawania świadectwa Bożej obecności pośród nas.
Początkowo była zmieszana i nie wiedziała, co czynić. Jednak Bóg dopomógł jej w zrozumieniu jej misji i z posłuszeństwem, z pokorą oraz ogromem modlitwy, Vassula zaczęła spisywać orędzia, które otrzymywała wewnętrznie od Boga. Równocześnie zmieniła się i zaczęła żyć inaczej. Miłowanie Boga i zanoszenie modlitw do Boga stało się jej życiem.
W ten sposób rozpoczęła się jej misja prowadzenia ludzi bliżej do Boga. W rzeczy samej, jeśli ktoś zacznie badać z wielką sta¬rannością orędzia, które otrzymuje Vassula, przekona się, że orędzia kładą nacisk na podstawowe nauczanie Pisma Świętego i Tradycji Świętych Ojców Kościoła. Całość orędzi dotyczy duchowego przygotowania do pokuty, wezwania do prowadzenia świętego, mistycznego, kościelnego i eschatologicznego życia, łagodzenia cierpień naszych bliźnich, zwłaszcza bezbronnych dzieci a zwłaszcza tych, które są zabijane przed swoim narodzeniem wskutek śmiertelnego grzechu aborcji.
Innym ważnym wskazaniem zawartym w orędziach jest potrzeba dążenia do zjednoczenia Mistycznego Ciała Chrystusa, innymi słowy – jedności Kościołów, co więcej, widocznego wzmocnienia duchowych więzów między Kościołami począwszy od świętowania przez wszystkich chrześcijan Zmartwychwstania Chrystusa w tych samych dniach.
Gdy ktoś czyta orędzia Vassuli ze starannością z teologicznego i kościelnego punktu widzenia oraz – w sposób szczególny – mając na uwadze prawosławną doktrynę, wtedy trudno jest w nich znaleźć jakieś błędne poglądy. (…)
Wojna propagandowa przeciwko Vassuli jest tak silna, że każdy, kto, mając dobre intencje, pragnie odnieść się do niej bez uprzedzeń i chcąc spokojnie czytać orędzia, niemal natychmiast będzie również oskarżony o herezję. Panie Nasz i Maryjo Dziewico, cóż za przekleństwo wpaść w ręce fanatycznych religijnie ludzi, współczesnych fanatycznych faryzeuszów i uczonych w Piśmie.
Ostatecznie, zarówno na szczeblu lokalnym jak i międzynarodowym, nasz Kościół będzie musiał rozpatrzyć orędzia Vassuli w sposób całościowy i w drodze dyskusji w celu sformułowania odpowiedzialnej opinii i położenia kresu temu „zjawisku sprzeciwu”. Wielu członków naszego Kościoła oraz innych chrześcijan czerpie duchowe korzyści, podczas gdy inni świeccy i duchowni zwalczają Vassulę opowiadając o niej kłamstwa, jeśli jednak orędzia pochodzą od Boga, w rzeczywistości walczą oni z Bogiem.

W listopadzie 2008 roku, Jego Eminencja przedstawił Vassulę przed wystąpieniem, które miała w Johannesburgu:
„Ludzie, którzy przybliżają nas do Boga, ci, którzy wspierają instytucję rodziny, ci, którzy trzymają nas z dala od hazardu, od narkotyków, od wojen, ci, którzy promują pokój w świecie, są z radością przyjmowani w naszym społeczeństwie, tymi są prorocy.”