Ks. prof. René Laurentin: Atak na kapłanów

Zarzuca się jej atakowanie kapłanów, biskupów, a nawet papieża, do którego orędzia i sama Vassula odnosi się przecież z tak wielkim entuzjazmem! Orędzia ubolewają nad upadkami i grzechami ludzi, w tym również – nad błędami kapłanów i biskupów. Nie jest to jednak atak, lecz stwierdzenie, przedstawione roztropniej niż na przykład upadek pewnego biskupa irlandzkiego, którego dość dawny grzech ujawniono z wielkim hałasem w całej światowej prasie.

W orędziu z 12 grudnia 1987 Chrystus żali się: “Nigdy Mój Kościół nie znajdował się w takim stanie zamieszania. (...) Panuje w nim zamęt” itd. Przeciwnicy Vassuli nie zgadzają się z tym i mówią: “Kościół jest prowadzony przez Ducha Świętego i nie może znajdować się w stanie zamętu, chociaż boryka się z trudnościami”.

Krytyka ta nie docenia powagi duchowej walki. W IV wieku szatan pogrążył Kościół w herezji ariańskiej. W Średniowieczu udało mu się podzielić papiestwo pomiędzy trzech papieży. Dziś na szczęście papiestwo świeci przykładem, lecz sam Papież skarży się na zamęt panujący w tylu dziedzinach życia Kościoła: teologia, obyczaje, lekceważenie sakramentów itd. Duchowa walka z otaczającym nas zamętem jest trudna i często ukryta.